Як pet projects допомагають в пошуку роботи? Пояснюємо

Писалося для Highload в березні 2021го року. Тут текст поданий мовою оригіналу.

Різнобічність — одна з визначних рис роботи програміста, адже займатися програмуванням можна не тільки “на роботі”, але й переслідуючи власні цілі — розваги, навчання, розвідки.

 • Зазвичай ці наміри здійснюються у вигляді різноманітних pet projects.
 • Водночас, така практика допомагає просуватися в професійній діяльності не зосереджуючись на одному контексті.

Але це загальновідомі факти.

 • Ось що потребує пояснення — пет проєкти є надзвичайно дієвим інструментом у пошуку роботи. І не тільки через свої очевидні ознаки.

У цій статті ми розповімо, як саме та що треба зробити, аби воно було так.

Який стосунок мають пет проєкти до пошуку роботи?

Пошук роботи багато чим нагадує прилад Руба Голдберга — це простий процес, який має надзвичайно складну механіку. Вона обумовлена великою кількістю факторів, залучених до ухвалення рішення про винаймання спеціаліста.

З боку програміста одним із ключових факторів є презентація на ринку праці.

 • Що це означає? Сприйняття спеціаліста рекрутерами та іншими відповідальними особами в процесі рекрутингу на основі наявної інформації — від профілів у мережі, резюме та під час співбесід.
 • Чому це важливо? Презентація веде до прийняття рішення. Це не тільки відповідність резюме вимогам позиції, але й наратив, який програміст презентує протягом пошуку роботи та співбесід. У ширшому розумінні це — те, що маркетологи звуть “унікальна ціннісна пропозиція”.

Власне, тут пет проєкти можуть відігравати критичну роль.

Чим є pet project у контексті пошуку роботи?

У контексті пошуку роботи пет проєкти відіграють роль прикладної ілюстрації певних аспектів експертизи. Ось як воно виходить:

 • Наприклад, існує набір вимог до певної посади. Скажімо, вміння налагоджувати збір інформації з джерел для подальшого аналізу та візуалізації. За допомоги трекінг пікселів на json-таблицю і далі на Data Studio.
 • Що може зробити програміст? Вказати в резюме чи мотиваційному листі, що він знає, як це робиться? Відповісти на запитання під час співбесіди? Зробити тестове?
 • Або можна підготувати наочний варіант рішення та перескочити через кілька пунктів співбесіди.

Технічно, це не стільки підготувати, скільки мати під рукою пет проект за профілем діяльності.

Це дещо спрощене пояснення, але по суті так воно і є.

Пет проєкти спрощують оцінку експертизи спеціаліста завдяки фактору осяжності — вони переконливіші за слова та швидші за формальне тестове (з яким пов’язаний свій вінок ризиків).

Чим є пет проєкти для розробників різного рівня кваліфікації?

 • Для junior-спеціалістів — пет проекти є замінником професійного досвіду. Це вимушений крок, адже є потреба показати свої навички за відсутності досвіду роботи.
 • Для middle та senior спеціалістів — пет проєкти є частиною умовного плану особистого розвитку. Це може бути стихійний або системний процес вивчення різних технологій/методик для подальшого використання в основній роботі.
 • Зі зростанням кваліфікації пет проєкти можуть перетворюватися на своєрідні помірно-ризиковані віртуальні бізнесові експерименти. В цьому випадку, це практичне випробування ідеї малого масштабу для визначення валідності та релевантності задуму до подальшого розвитку в повноцінний бізнес-проєкт. У такому разі, пет проєкт охоплює не тільки безпосередньо програмування та дизайн, але й певні аспекти проєкт-менеджменту та бізнес-.

Що об’єднує всі ці тези? Проактивність. Давайте про це детальніше.

Чому проактивність важлива в пошуку роботи, (та до чого тут пет проєкти)?

Поняття “проактивності” в контексті пошуку роботи часто зводиться до написання в підзаголовку профілю LinkedIn “відкритий до нових пропозицій” та відправляння резюме на релевантні вакансії. Насправді все складніше.

Як вже згадував раніше, презентація спеціаліста — це не тільки резюме з розписаним досвідом та пакетом ключових слів. Це — ще й наратив, який програміст презентує ву процесі.

Чим є цей наратив?

 • По суті, це — оповідь про hard skills за допомоги soft skills.
 • З одного боку, це — доступний виклад інформації. З іншого боку, це — кооперація між потребами двох сторін.
 • Це — не просто “подати всі правильні факти та залишити їх на розсуд рекрутеру”. Замість цього відбувається риторика, переконання співрозмовника. Власне це і є продуктивністю.

Тут на сцену виходять пет проєкти. Але як саме?

Як рекрутери сприймають pet projects?

Раніше в цій статті я згадував про те, що процес рекрутингу нагадує прилад Руба Голдберга. Це стосувалося безпосередньо роботи рекрутерів із кандидатами.

Завданням рекрутера є знайти валідного спеціаліста до вакантної посади спираючись на певні вимоги — умовну мапу посади.

Але мапа не є територією та для того, щоб коректно оцінити відповідність спеціаліста, рекрутери застосовують багато різних методів збору інформації. У цей момент пет проєкти починають сяяти.

Тому завданням програміста, який подається на вакансію, є зв’язно подати інформацію, а для цього пет проєкти є надзвичайно зручним інструментом.

Розберемо, що саме кажуть рекрутерам пет проєкти у презентації фахівця.

Фактично “приклад експертизи” є чимось на кшталт центральної тези пет проєктів. Пет проєкти робляться для цього, але в контексті пошуку роботи це сигналізує про бажання показати фактичні результати роботи.

Доволі часто програмісти не мають можливості продемонструвати свою роботу на комерційних проєктах через обмеження NDA.

Натомість пет проєкт може проілюструвати потрібні навички та технології без порушення домовленостей.

 • Що бачить рекрутер? Бажання показати вміння працювати з певними технологіями, відкритість та прозорість стосовно свого досвіду. Також — повагу до дотримання домовленостей та вміння знаходити обхідні рішення для обмежень.

Окрім власне демонстрації навичок із певною технологією, пет проєкти також ілюструють зусилля, які докладає спеціаліст для опанування теми та подальшого поглиблення навичок.

У контексті пошуку роботи цей фактор навіть важливіший за експертизу.

Рекрутери досліджують те, як спеціаліст ставиться до своєї сфери роботи, і для них важливо розуміти, що спеціаліст робить для того, щоб залишатися у формі та рухатися вперед.

 • Що бачить рекрутер? Пет проєкт є переконливим індикатором практичного закріплення знань та відкритості у представленні результатів навчання чи дослідження.
 • Де ще це стає в нагоді? Окрім власне пошуку роботи, системне використання пет проєктів дуже допомагає у процесах перегляду посадових обов’язків, заробітної плати та кар’єрного розвитку.

Для рекрутера пет проєкт є показником рівня експеритизи. Це — певна гарантія, яка по суті дає пет проєкту роль де-факто dry run прийдешнього тестового завдання.

Сам по собі пет проєкт не є гарантією пропуску тестового завдання. Все ж таки зробити пет проєкт, який абсолютно точно відповідає вимогам попередньо невідомого тестового завдання потребує неабиякої вдачі.

Проте наявність пет проекту змінює сприйняття спеціаліста.

 • Навіть коли пет проєкт не замінює тестове завдання, він слугує суттєвою конкурентною перевагою, яка може підкреслити подальше виконання тестового завдання або компенсувати можливі недоліки.
 • З іншого боку, пет проєкт може трансформувати тестове завдання — зазвичай у плані зменшення обсягу або зміни фокусу на інші елементи.

Ось це найцікавіше. HR-менеджери та рекрутери часто говорять про те, як вони шукають людей, які не просто “тянуть лямку”, ходять на роботу не тільки заради зарплати, а тих, які “палають” своєю професією і працюють заради досягнення особистих звершень.

Наявність пет проєкту є вагомим аргументом в цьому дискурсі. Якщо людина ладна використовувати свій вільний час для реалізації різних рішень, бо їй це цікаво та вона хоче знати про це більше,навчитися більшому, це дуже привертає увагу.

 • У деяких ситуаціях наявність належно представлених пет проєктів може компенсувати брак досвіду чи експертизи в певних сферах на фоні інших кандидатів на посаду більш-менш на факторі “вогні в очах” або, щонайменше, закріпити контакт “на перспективу”.

На сьогодні доволі типовим сценарієм розвитку подій є вихід рекрутера на кандидата через профайл у мережі (зазвичай це LinkedIn, бо через нього легше проводити boolean search).

Але ж, крім соцмереж, є Github\Gitlab\Bitbucket, де розробники публікують свої напрацювання або беруть участь у проєктах.

У цьому контексті, пет проєкт стає також і маркетинговим інструментом через вищезгадані чотири фактори. Але як саме?

 • Опис проекту має достатньо вичерпну інформацію, аби бути знайденим та привернути увагу.
 • Зазвичай це комбінація подачі інтенції, цінності проєкту, опису результатів та відповідних ключових слів.

У пошуку роботи опис допомагає своєю видимістю. Наприклад, рекрутер може пробивати ім’я розробника та знайти його Github акаунт, а там бац — те, що треба — відбувається конверсія, процес рекрутингу перемикає передачу.

 • З іншого боку, є оповідь про проєкт — супровідна активність пов’язана з проєктом, яка документує робочий процес, розповідає про досягнення, апдейти, інсайти стосовно технічних рішень.

А ще не варто забувати про реферальний фактор. Так чи інакше, пет проєкт є внеском у спільноту.

Одне тягнеться за одним і може таке статися, що когось із програмістів спитають стосовно спеціалістів у ніші та він відрекомендує вас на основі позитивного враження від пет проєкту.

 • У контексті пошуку роботи, це більш сфокусована підтримка видимості на соціальних платформах.
 • Такі апдейти допомагають рекрутеру під час дослідження софт скілів кандидата.
 • Відповідно, наочно показати свої навички з пошуку рішень, вирішення проблем, out-of-the-box thinking, can-do approach — то хороша ідея.

Висновок

Таким чином пет проєкти допомагають розробникам у пошуку роботи. Загалом робота над пет проєктом може вийти далеко за межі звичайної вправи в застосуванні технології або перевірки гіпотези.

У цій статті ми належної подачі пет проєкт може бути потужним інструментом для пошуку роботи.

Writer, translator.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.