Що таке гнучкі навички та чому вони важливі?

Volodymyr Bilyk
6 min readJun 26, 2019

--

Професійні навички завжди охоплюють центр уваги рекрутерів. Воно й не дивно — це основа, яка визначає корисність працівника для компанії або конкретного проекту. Без цього проблематично зробити коректний вибір.

Але професійні навички — лише одна сторона медалі. Якими б переконливими вони не були — вони не гарантують успішну співпрацю.

Гарантією є дещо інше. Те, як людина працює в колективі, інтегрується в процеси та вкладається в спільний прогрес організації — також є важливими факторами для визначення оптимального кандидата на вакансію, який зможе зробити суттєвий внесок у спільну справу.

Загалом, ці фактори складають так звані “гнучкі навички”.

У цій статті ми розглянемо:

  • що таке гнучкі навички?
  • чому вони важливі?
  • А також розглянемо основні типи гнучких навичок.

Що таке гнучкі навички?

Термін “гнучкі навички” (також відомі як м’які навички або софт скіли) описує комплекс навичок, які не входять в професійну спеціалізацію та стосуються безпосередньо комунікаційних та організаційних аспектів роботи працівника та організації загалом.

Власне, сам термін “гнучкі навички” об’єднує декілька понять, які стосуються різних аспектів забезпечення ефективної роботи в колективі. Загалом, ці поняття підпадають під три основних напрями:

  • Комунікація
  • Взаємодія
  • Продуктивність \ робоча етика

Фактично “гнучкі навички” є практичним відбиванням особистих рис людини. Проте, їх складно визначити, особливо за відсутності тривалого спостереження.

Основним викликом в аналізі “м’яких навичок” є їх абстрактність. На відміну від “твердих навичок”, які піддаються вимірюванню та оцінці через тестові завдання та безпосередньо виконання обов’язків — з “м’якими навичками” все складніше.

Річ в тім, що “м’які навички” — ефемерні. Їх не можна виміряти та вони не дуже добре піддаються аналізу. Можна зробити припущення на основі отриманої інформації, але дійсна оцінка “софт скілів” потребує тривалого спостереження для якого, серед іншого, призначений випробувальний термін.

Чому гнучкі навички важливі?

Розвинені гнучкі навички є запорукою ефективної співпраці в здоровій атмосфері. Якщо “гард скіли” (власне “технічні навички”) формують фундамент для ефективного виконання обов’язків працівника, то “гнучкі навички” надають необхідну інфраструктуру для продуктивної та злагодженої роботи в колективі.

Вони забезпечують такі важливі поняття для роботи колективу як

  • Взаємовигідна співпраця
  • Продуктивні процеси
  • Оперативне прийняття рішень
  • Конструктивна комунікація.

М’які навички є своєрідним каркасом, які організовують робочі процеси та дозволяє керувати пріоритетами в залежності від ситуації.

З точки зору роботодавця, гнучкі навички є надійним показником чи відповідає кандидат на посаду базовим цінностям компанії та чи зможе він вжитися в колектив та налагодити ефективну співпрацю.

Основні категорії гнучких навичок

1. Комунікація

Комунікаційні навички є одними з центральних та найвпливовіших елементів комплексу “м’яких навичок”.

Цей термін покриває багато повсякденних процесів. наприклад:

  • Те, як людина спілкується з іншими,
  • Те, яким чином та в якому форматі ставляться завдання,
  • Як працівник дискутує
  • Як працівник реагує на зворотній зв’язок

Ці процеси формують базу для продуктивної співпраці. Вони визначають як сприймають працівника в колективі.

Добре налагоджена комунікація дає всім членам колективу чітке розуміння стану справ загалом та в контексті конкретного працівника. Вона окреслює хто, що, коли, де, чому і як кожного процесу.

Це, у свою чергу, дозволяє утримувати реалістичні очікування стосовно результатів.

2. Колективна взаємодія

Успіх — результат колективних зусиль. Колектив є організмом, який складається із взаємозалежних частин. Добре організований колектив можна порівняти із годинником — кожен виконує свою частину обов’язків тоді, коли це потрібно.

Прямим наслідком концентрованих спільних зусиль є синергія (тема для іншої статті), яка з часом починає генерувати своєрідну кінетичну енергію. Іншими словами — в добре налагодженому колективі все робиться невимушено та легко.

Для того, щоб це було дійсністю — треба розуміти особливості членів команди та вміти підлаштовуватися до інших. З іншого боку, треба розуміти що вимагається від конкретного працівника та як це впливає на роботу інших.

Окрім цього, не варто забувати про людських фактор. Вміння знаходити точки дотику між працівниками поза безпосередніми обов’язками допомагає налагодити ефективну співпрацю та забезпечити продуктивні результати.

З іншого боку — для компанії налагоджена співпраця відділів є ознакою високої корпоративної культури. Це сприяє мотивуванню працівників та стає вагомим елементом привабливості роботодавця для кандидатів.

3. Гнучкість

З усіх понять, які підпадають під категорію “soft skills” — гнучкість є критичною. В сучасних умовах — без цієї навички життя часто стає похмурим та невиправдано напруженим.

Що таке гнучкість? Це здатність адаптуватися під наявні умови не зважаючи на можливі перепони.

Річ в тім, що справи не завжди йдуть за планом. Щось може шпурнути зизого зненацька та пустити все шкереберть. Власне, здатність підлаштовуватися під наявні умови та тримати все під контролем є вирішальними в таких ситуаціях.

Наведу кілька прикладів. Це може бути:

  • незвичне завдання, яке виходить за межі компетенції,
  • робота з незнайомими людьми,
  • робота у стислі строки,
  • робота з емоційно напружених умовах
  • перероблювання чужої роботи, тощо.

Цю навичку неможливо перевірити заздалегідь та вона потребує постійного вдосконалення.

Ключовим фактором в опануванні “гнучкості” є так званий can-do (можу зробити) підхід, який

  • здатність чітко формулювати завдання
  • окреслювати часові рамки.

Іншим важливим фактором є здатність оперувати очікуваннями керівництва в залежності від ситуації. Це допомагає уникати непорозумінь та конфліктів (цей момент буде розглянуто нижче).

Окрім власне організаційних здібностей, навички гнучкості потребують опанування так званим “емоційним інтелектом” здатністю контролювати свій емоційний стан та не вдаватися до крайнощів під дією стресу.

4. Розв’язання проблем \ викликів

Кожне завдання супроводжується строкатим набором різних складнощів:

  • недостатнє розуміння теми;
  • замало часу;
  • замало ресурсів;
  • все разом.

Все це є повсякденними явища в будь-якій компанії. Вони потребують докладання зусиль, але не є чимось екстраординарним.

Але інколи трапляються складнощі, які потребують виходу за межі та пошуку нетривіального рішення.

Здатність зорієнтуватися в скрутній ситуації та знайти ефективне рішення — надзвичайно цінується колективом. Одна справа — сидіти та скиглити про проблему — інше діло — взяти та зробити.

Так само як і “гнучкість” — ключем є Can-Do підхід на пару зі здатністю брати на себе відповідальність за можливі наслідки.

Для працівника такі ситуації є можливістю продемонструвати себе з іншого боку та вивчити нову інформацію та випробувати нові підходи.

З точки зору компанії, така поведінка працівників демонструє вмотивованість та залученість в процес працівників.

5. Критичне мислення

Критичне мислення є однією з м’яких навичок, яким приділяють найбільше уваги в тематичній літературі, але водночас цьому терміну бракує конкретики. Спробуємо це виправити.

Що таке “критичне мислення” як навичка? Це сукупність практик, які охоплюють

  • аналіз інформації,
  • Оцінка якості інформації
  • інтерпретування різних показників в залежності від контексту,
  • порівняння даних з різних джерел
  • формування власної думки на основі перевірених, правдивих фактів.

Іншою важливою особливість критичного мислення є відкритість та неупередженість. Ці фактори дозволяють знаходити нетривіальні рішення, які можуть кардинально вплинути на стан справ.

Також не варто забувати про “роботу над помилками”. Це також може підштовхнути до правильного напряму.

Критичне мислення є одним з інструментів для організації конструктивного робочого процесу. Для будь-якого працівника ця навичка слугує запобіжником від непорозумінь, конфліктів та банальних помилок.

Для компанії, навички критичного мислення є мало не основними показниками компетенції працівника в контексті “великої картини”.

6. Уникання конфліктів

Власне, ця навичка об’єднує в собі гнучкість та взаємодію, але її варто виділити окремо.

Всі люди — різні. Це загальновідомий факт. Не кожна людина здатна налаштуватися на хвилю іншого та знайти спільні дотики. Наслідком цієї неспромоги стають непорозуміння та сутички, які з часом можуть перерости в серйозні конфлікти, які не зроблять нічого доброго ані працівникам, ані колективу загалом.

Здатність уникати подібних ситуацій та розв’язувати наявні ситуації високо цінується в колективі. Останнє також може свідчити про наявність лідерських навичок.

З робочого боку головним елементом цієї навички є комунікація. Добре артикульоване повідомлення з чіткими тезами здатне уникнути безлічі проблем.

З організаційного боку, ця навичка виявляється через здатність знаходити так звані “Точки дотику”- спільні елементи між людьми. Це можуть бути особисті зацікавлення, дискусії. Ключем є розуміння, що як це бачить інший та вміння синхронізувати два різних бачення.

7. Відповідальність та рішучість

Ці дві навички вважаються трюїзмами та часто відходять на другий план через свою ілюзорну очевидність. Це легко зрозуміти — їх часто топлять в риторичній воді. Але насправді, жодні навички не впливають на робочий процес так, як відповідальність та рішучість.

Ось чому.

Здатність брати на себе відповідальність є важливим показником розуміння функціональних обов’язків та можливостей працівником. Великим фактором в цьому є раціональна оцінка власних здібностей та наявних ресурсів. Іншим важливим елементом є усвідомлення можливих наслідків від тих чи інших рішень як для працівника так і для компанії.

З іншого боку, рішучість є ознакою активності та вмотивованості працівника. Працівник не стоїть на місці, а намагається розвиватися та шукати рішення самостійно — без окремої вказівки.

Навіть якщо подальші дії виявилися помилковими або не принесли очікуваних результатів — працівник не відкидає їх, а використовує цей досвід для того щоб знайти рішення (врешті, рішення завжди є).

--

--

No responses yet